pnie zajmuje się ich leczeniem. Lekarz, który zajmuje się chorobami związanymi z układem sercowo-naczyniowym to kardiolog. Kariologia skupia się głównie na wrodzonych oraz nabytych chorobach serca, ale ponadto zajmuje się także naczyniami krwionośnymi. Do głównych zadań kardiologii zalicza się rozpoznanie i badanie wrodzonych oraz nabytych chorób serca za pomocą różnych metod, takich jak ukg serca czy też ekg wysiłkowe. Kardiologia zajmuje się także wsparciem oraz prowadzeniem rehabilitacji pacjentów z chorobami serca oraz zapewnianiem intensywnej opieki medycznej. Podstawową metodą badawczą w kardiologii jest badanie serca przy pomocy ultradźwięków, czego przykładem jest echokardiografia. Badania serca są wykonywane w gabinecie kardiologicznym, który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt.
Rodzaje chorób serca
Mięsień sercowy jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka, którego zadaniem jest pompowanie krwi do całego organizmu. Utrzymanie serca w dobrym stanie, tak jak i innych narządów, jest niezwykle istotne w zachowaniu zdrowia. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób mięśnia sercowego, jest kardiolog. W celu zdiagnozowania wielu chorób i problemów z sercem wykonuje się szereg różnych badań, takich jak ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Występujące problemy z sercem mogą być skutkiem wrodzonej wady serca lub mogą być skutkiem występowania innych chorób. Choroby układu krążenia dotyczą schorzeń narządów i tkanek układu krążenia, takich jak serce, tętnice i żyły. Jednymi z najczęściej występujących chorób serca są choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, a także arytmia serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leczeniem problemów i chorób układu krążenia zajmuje się kardiolog, który może prowadzić własny gabinet kardiologiczny, gdzie wykonuje wszelkie potrzebne badania.
Rodzaje badań układu krążenia
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się głównie diagnozowaniem oraz leczeniem chorób serca. Przeprowadzane leczenie niejednokrotnie polega na przeprowadzeniu operacji. Lekarz kardiolog może posiadać własny gabinet kardiologiczny, w którym wykonuje różne badania za pomocą specjalistycznych urządzeń w celu diagnozy pacjenta. Badania, które są wykonywane w gabinecie, to przede wszystkim ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Innym rodzaje badania mięśnia sercowego jest holter ekg, który umożliwia monitorowanie pracy serca przez co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Badanie polegające na próbie wysiłkowej przeprowadza się na specjalnej bieżni ruchomej jednocześnie obserwując stan serca pacjenta przy wykonywanym wysiłku. Zaś badanie ukg serca jest niczym innym, jak badaniem usg, co stanowi najprostszy sposób sprawdzenia stanu mięśnia sercowego pacjenta. Każde badanie wykonane w gabinecie przez kardiologa ma na celu sprawdzenie stanu układu krążeniowego pacjenta, co umożliwia postawienie diagnozy, a później wszczęcie odpowiedniego leczenia.
Wizyta u kardiologia
Dbanie o dobry stan układu krążenia, czyli serca, tętnic i żył, jest niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Lekarzem, do którego powinniśmy się udawać w razie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu krążenia, jest kardiolog. W gabinecie kardiologicznym wykonuje się specjalne badania, które monitorują stan serca. Najprostszym badaniem jest ukg serca, zwane także badaniem usg. Inne, często przeprowadzane badanie, to ekg wysiłkowe. Sama wizyta w gabinecie kardiologicznym często polega na udzieleniu wywiadu zdrowotnego lekarzowi kardiologowi, który później zleca wykonanie określonych badań. Jeśli najprostsze badania nie wskażą niczego konkretnego, wtedy często zleca się wykonanie badania holterem ekg, co pozwala na monitorowanie pracy mięśnia sercowego przez pełną dobę. Po ustaleniu problemu pacjenta kardiolog skupia się na wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pierwsza wizyta w gabinecie kardiologicznym polega na rozmowie z pacjentem, a następnie na wykonaniu podstawowych badań.