nku. Każde włókno mięśnia sercowego jest pobudzane energią elektryczną - począwszy od zegara serca (węzeł zatokowy) - tak że następnie kurczy się. Napięcie na powierzchni ciała można wywodzić z pobudzenia wszystkich włókien mięśnia sercowego. W zależności od czasu uzyskuje się tzw. 12-kanałowe ekg, z którego kardiolog może uzyskać informacje o różnych chorobach serca, zaburzeniach krążenia i zaburzeniach rytmu.
Rocznie wykonuje się około 8500 spoczynkowych elektrokardiogramów. Dane są przechowywane we własnym systemie informatycznym kliniki. Każdy lekarz może stamtąd przywołać dane. Oznacza to, że elektrokardiogramy, które zostały zarejestrowane w różnych momentach w czasie, mogą być również bezpośrednio porównane i dostarczają lekarzowi prowadzącemu cennych informacji.
Procedura badania: EKG spoczynkowe wykonuje się w pozycji leżącej. W przypadku odsłoniętej górnej części ciała do pacjenta przyłożonych jest łącznie 12 elektrod przy użyciu podciśnienia. Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia i test jest zakończony.
Zdrowe serce
W dzisiejszej cywilizacji występuje szereg chorób, których leczeniem zajmuje się kardiolog. Są to wszelkie choroby serca, które wymagają badania ekg. Badanie ekg pokazuje w miarę dokładnie akcję serca. Aby zbadać ciśnienie krwi wystarczy aparat do jego mierzenia, który też najczęściej pokazuje tętno. Współczesna medycyna stoi na wysokim poziomie. Są wykonywane nawet przeszczepy serca. Zapoczątkował je w Polsce kardiolog Zbigniew Religa. Wiele schorzeń kardiologicznych jest na tyle skomplikowanych, że wykonywane są w zagranicznych klinikach, często są to bardzo skomplikowane zabiegi, wymagające fachowej wiedzy medycznej. Każdy człowiek powinien dbać o siebie, przede wszystkim nie dopuszczać do przemęczenia mięśnia sercowego. Nawet małe dolegliwości związane z sercem, nie powinny być bagatelizowane. Lekarze rodzinni starają się pomagać chorym z problemami kardiologicznymi, jednak nie zawsze potrafią zrobić to skutecznie. Często potrzebna jest pomoc kardiologa i dodatkowe badania na przykład echo serca.
Nie wszystkie choroby dają wyraźne symptomy
Monitorowanie stanu swojego zdrowia jest w obecnych czasach bardzo ważne. Trzeba samemu pilnować, aby raz na jakiś czas zrobić sobie podstawowe badania. W pierwszej kolejności może to być badanie morfologii krwi. Da nam to ogólny obraz czy z naszym zdrowiem jest coś nie tak. Regularnie powinno się również robić badanie rtg pług oraz ekg serca. Kardiolog odpowie nam na jego podstawie czy nasze serce właściwie pracuje. Wczesne rozpoznanie nieprawidłowości może uratować nam życie lub znacznie je przedłużyć. Medycyna robi coraz większe postępy i wiele chorób i nieprawidłowości można wyleczyć, gdy zostaną one wykryte na swoim wczesnym etapie. Badania okresowe wprowadzają regularność i powodują, że oznaki choroby są wychwytywane na dosyć wczesnym etapie, gdzie można zaradzić zanim rozwinie się z tego, coś gorszego. Nie wszystkie choroby dają wyraźne symptomy, które jesteśmy w stanie dostrzec samemu. Niektóre choroby rozwijają się podstępnie i tylko wczesna diagnostyka odpowiednim sprzętem może je uwidocznić.
Do innych badań należą: lipidogram USG
Wielu ludzi nie przepada za chodzeniem do lekarza. Długi czas oczekiwania, a potem równie długie kolejki w przychodni nie napawają optymizmem. Raz do roku warto jednak zagryźć zęby i wykonać serię badań profilaktycznych. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem uleczalna. Badania prewencyjne mają szczególne znaczenie w określonym wieku. O czym nie powinny zapomnieć osoby po 40 roku życia?
Podstawowe badania
Szeroko rozwinięta medycyna pozwala dziś na wykonanie szeregu badań. W podstawowej grupie znalazły się m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie na poziom cukru;
- badanie moczu;
- badanie kału;
- pomiar ciśnienia;
- u kobiet cytologia;
- u palaczy rentgen klatki piersiowej.
Dla pacjentów po 40-stce
Ci, którzy przekroczyli magiczny próg 40 roku życia, powinni udać się do kardiologa i gastrologa. Ten pierwszy zleci zrobienie EKG serca (powtarza się je średnio co 3 lata), u tego drugiego będzie konieczna gastroskopia, aby skontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. Do innych badań należą: lipidogram, USG brzucha, hormony tarczycy, badanie na gęstość kości.